Відкритий лист Федерації металургів України на підтримку вітчизняної професійно-технічної освіти

Відкритий лист Федерації металургів України на підтримку вітчизняної професійно-технічної освіти
Відкритий лист Федерації металургів України на підтримку вітчизняної професійно-технічної освіти 22 Января 2016

Рядом законів у бюджетній сфері, прийнятих Верховною Радою України в минулому році, з 1 січня 2016 року скасовано державну субвенцію на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах держави і фінансування цих закладів передано на місцевий рівень. Такий підхід до фінансування професійно-технічної освіти фактично руйнує цю освітню систему і підриває фінансовий стан місцевих громад.

На даний час органи місцевої влади абсолютно не готові взяти на себе фінансування понад вісімсот професійно-технічних навчальних закладів в Україні. Це призведе до того, що через відсутність бюджетного фінансування переважна більшість цих закладів будуть змушені зупинити роботу і близько сорока тисяч педагогічних працівників опиняться на вулиці, а триста тисяч учнів цих закладів припинять навчання робітничим професіям.

Наведена ситуація додатково ускладнюється відсутністю необхідних повноважень та законодавчих механізмів взаємодії Уряду, центральних і місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування тощо для реалізації зазначених новоуведень бюджетного законодавства в частині професійно-технічної освіти.

Ефективне і стабільне функціонування закладів професійно-технічної освіти вкрай важливе для вітчизняної металургії, енергетики, транспорту, зв’язку, сільського господарства та підприємств інших галузей, які мають найбільші потреби в кваліфікованій робочій силі, яку готує ця система освіти. Руйнування цієї системи означає, що національна економіка в сучасних кризових умовах не отримає сотень тисяч необхідних робочих рук, загальмується економічний розвиток і значно погіршаться й без того катастрофічний рівні безробіття й злочинності.

Всебічно підтримуючи необхідність запровадження якісних змін у сфері професійної освіти і навчання, переконані, що цей процес має відбуватися продумано, послідовно, відкрито і прозоро. Першочергово за участі громадськості мають бути прийняті закони «Про освіту», «Про професійну освіту» (які на даний час перебувають на розгляді Парламенту та на опрацюванні Уряду) і закони, що забезпечать здійснення реальної децентралізації влади, а також запроваджено чіткий механізм реалізації законодавчих норм на підзаконному рівні. До цього часу здійснення будь-яких поспішних і непродуманих кроків у зазначеній сфері призведе лише до занепаду української професійно-технічної освіти, загострення кризових явищ в національній економіці, на ринку праці та в суспільстві, наслідки яких можуть бути неповоротними.

 

Враховуючи викладене, з метою розвитку вітчизняного трудового потенціалу, відродження економіки держави та посилення її національної безпеки, Федерація металургів України звертається до Парламента, Президента і Уряду щодо негайного ініціювання відповідних законодавчих змін для відновлення попереднього порядку фінансування закладів професійно-технічної освіти України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

 

Приєднатися до цього відкритого листа ви можете за адресою: office@fedmet.org