Чому нашій економіці потрібні профстандарти?

Світ безперервно змінюється і ставить нові виклики. Перш за все, перед освітою і економікою. Від того, наскільки плідно і узгоджено ці дві системи будуть між собою взаємодіяти, залежить в якому напрямку буде розвиватися країна. Найважливіша роль в цьому процесі відводиться професійним кадрам.
Для цього, ми як роботодавці разом з представниками сфери освіти працюємо над проектом «ПАСПОРТ ПРОФЕСІЇ», який спрямований на створення чіткого алгоритму роботи в цьому напрямку через професійні стандарти, тобто вимог до всього того, чим повинен володіти кваліфікований працівник.
Професійні стандарти – це те, що повинен знати і вміти фахівець у певній професії.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ?

Що сприяло створенню цього унікального проекту? Перш за все, бажання представників бізнесу змінити країну на краще, дати поштовх до розвитку і щоб кожен з нас думав про те, чого доброго він може зробити для розвитку країни, а не «куди б подалі виїхати від проблем».

Усі знають який зараз «кадровий» голод в країні. Багато кваліфікованих фахівців давно виїхали на заробітки в Польщу, Чехію, Латвію, Німеччину та інші країни, які охоче приймають українців, готових працювати на значно меншу зарплату ніж європейці. Ті, хто ще не виїхав – як показують результати багатьох досліджень – в роздумах і пошуку відповідних варіантів.

Випускникам українських закладів освіти часто важко влаштуватися на роботу за фахом через невідповідність знань і навичок вимогам сучасного роботодавця. І в результаті, за більшістю професій, наприклад, у сфері промисловості, роботодавці змушені перенавчати нові кадри безпосередньо вже на виробництві. Ми впевнені, що завдяки розробленню професійних стандартів, технікуми, ПТНЗ і коледжі зможуть стати генераторами кваліфікованих кадрів, які відповідають реальним потребам ринку праці.

ЩО Ж ТАКЕ ПРОФСТАНДАРТ?

Проект «Паспорт професій» – це звід описів професійних стандартів за кожною професією. Професійні стандарти, в свою чергу, це чіткі вимоги до знань і навичок, якими повинен володіти випускник при працевлаштуванні на роботу за конкретною професією.

Завдяки цьому, абітурієнти зможуть більш усвідомлено підходити до вибору майбутньої професії, студенти, в процесі навчання, будуть розуміти, які знання і навички вони повинні опанувати, а роботодавець зможе підбирати найбільш підготовленого фахівця. При цьому, зекономлені кошти, які роботодавці зараз витрачають на перенавчання випускників, спрямовуватимуться у виробництво, на поліпшення умов праці і підвищення кваліфікації співробітників.
Наша система освіти від цього теж виграє, тому що професійні стандарти лягають в основу освітніх стандартів, а значить навчання буде відповідати сучасним вимогам ринку праці. Отже, підвищиться якість підготовки випускників, їх стартовий рівень доходів, а значить і престижність таких професій.

Це реальний приклад тісної взаємодії роботодавців і представників сфери освіти, і ми в Галузевій раді Федерації металургів України дуже пишаємося нашими першими результатами після напружених років трудомісткої роботи.

НАШІ ПЕРШІ ДОСЯГНЕННЯ
Найголовніше – це те, що система професійних стандартів почала працювати на національному рівні вже в повному обсязі. Це для нас – величезна перемога!

Як ми до цього прийшли? Ми дуже багато часу вивчали світовий досвід, адже система професійних стандартів давно використовується в європейських та інших розвинених країнах, зіставляли це з українськими реаліями. Потім – довгі дискусії з роботодавцями, навчальними закладами, представниками влади та освіти. В результаті, в минулому році домоглися прийняття Кабінетом Міністрів «Порядку розроблення та затвердження професійних стандартів». А вже на початку 2018 року Міністерство соціальної політики затвердило Методику розроблення професійних стандартів, що сприяло встановленню на національному рівні єдиного чітко структурованого та нормативно врегульованого порядку.

На сьогоднішній день професійні стандарти розробляються за найбільш перспективними, затребуваними видами трудової (професійної) діяльності, професіями та кваліфікаціями, що користуються попитом на ринку праці. Із загальної потреби ринку праці в робітничих професіях (близько 450 найменувань) вже на більш ніж 50 розроблені та затверджені професійні стандарти за участю Галузевої ради Федерації металургів України. До кінця 2018 року їх буде розроблено близько 70, при чому, більшу частину ми сподіваємося затвердити також на національному рівні.

За кожною цифрою стоїть величезна копітка робота. Від імені Федерації металургів України я дякую кожному, хто підтримав цей проект і працює разом з нами. 🙂

Олена Колесникова (Helena Kolesnikova)
Голова Галузевої ради Федерації металургів України

Укр Федерация-металлургов_кейс