Бізнес вкотре закликає відтермінувати обов’язок встановлення АСК

Роботодавці вкотре закликають Уряд відтермінувати прийняття постанови про затвердження “Порядку запровадження обов’язкових автоматизованих систем контролю (АСК) викидів забруднюючих речовин”.

Комітет Федерації роботодавців України з питань екології та зеленої економіки провів зустріч фахівців Міндовкілля, Мінекономіки, Міністерства енергетики та народних депутатів з представниками галузевих об’єднань роботодавців гірничо-металургійної, скляної, енергетичної, хімічної, цементної, феросплавної промисловостей для обговорення проекту постанови.

Українські роботодавці підтримують впровадження Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди. Її імплементація стала особливо актуальною в контексті набуття Україною статусу країни-кандидата на вступ в ЄС.

Дотримуючись норм Директиви, країни ЄС комплексно оцінюють вплив підприємства на довкілля, а також запроваджують найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ). Висновки НДТМ визначають, чи потребує підприємство встановлення АСК і якими мають бути вимоги до нього.

Наразі в Україні не сформована належна законодавча база для комплексної імплементації Директиви. Впровадження АСК в обхід прийняти закону лише погіршить умови діяльності українського бізнесу. Якщо країни ЄС ретельно розраховують економічні наслідки від впровадження НДТМ на підприємствах, в українському варіанті імплементація починається з капітальних видатків, без врахування безпекової ситуації та економічного стану підприємств.

За попередніми розрахунками, встановлення АСК коштуватиме підприємствам близько 6 млрд гривень. Через проблеми з електропостачанням, порушення логістичних маршрутів, бізнес майже рік не має прибутків і працює на виживання. Приміром, підприємства ГМК наразі завантажені на 15% від довоєнного рівня. За цих умов виділити кошти на встановлення АСК майже неможливо.

“Допоки триває війна будь-яке планування не працює. Вже зараз країна втратила контроль над 40% металургійних потужностей. Повністю зупинено 2 маріупольські підприємства – ММК ім. Ілліча та Азовсталь. Вцілілі підприємства знаходяться на лінії фронту і є непоодинокі випадки їхніх обстрілів. Тільки після Перемоги зможемо оцінити масштаби збитків. Визначити, які потужності вдалося зберегти, у якому вони стані і чи доцільно перезапускати пошкоджені підприємства. Натомість зараз нас хочуть зобов’язати встановити дороговартісне АСК на підприємствах, які перебувають під постійним ризиком”, – зазначила Олена Колеснікова під час зустрічі.

Бізнес вкотре наголошує на необхідності комплексного впровадження європейських екологічних стандартів. Наразі ж необхідно відкласти впровадження АСК до завершення воєнного стану і врахувати перехідний період післявоєнного відновлення.