Екологи північного ГЗК шукають ефективні засоби боротьби з пилом

Фахівці екологічної служби Північного комбінату планують використовувати сучасні препарати для боротьбі з виділенням пилу. Днями на хвостосховищі підприємства екологи провели експеримент з використанням двох сумішей. Одна з них виготовлена на основі торфу, в інший використовуються хімічні реагенти. Передбачається, що такі суміші допоможуть утворити міцну кірку на піщаних поверхнях де утворюється пил.

Раніше окремі ділянки технологічних пляжів (так називаються зневоднені території хвостосховища), для меншого цвітіння заливалися спеціальними розчинами на основі природного препарату – бішофіту. Але такий спосіб не дає тривалого ефекту, оскільки під дією сонця бішофіт поступово випаровується.

Наразі екологи Північного ГЗК шукають нові шляхи для  вирішення питання щодо закріплення пилоносних площ. Якщо результати влаштують фахівців, нові методи застосовуватимуть і на інших територіях.

Окрім таких методів боротьби з пилом, фахівці комбінатів використовують і зелені насадження, висаджуючи на хвостосховищі жито та очерет. Рослини мають міцне коріння і стримують пил. Ці технології, наприклад, успішно використовуються на Центральному та Південному ГЗК. Всі експерименти фахівці проводять в рамках довгострокових екологічних програм, розроблених підприємствами Метінвесту і міськуправління Кривого Рогу до 2025 року.

«Тільки за минулий рік в проекти екологічної програми, Північний ГЗК інвестував 1,9 млрд гривень. Заходи розроблені для всіх підрозділів комбінату – кар’єрів, збагачувальних і окомковательних фабрик, хвостосховища. Ми використовуємо при вибухах безтротилові речовини, внутрішні та зовнішні гідронабійки, встановлюємо електрофільтри і скрубери,  застосовуємо поливально-зрошувальну  техніку. Головне завдання – зменшити запиленість в районах, прилеглих до підприємства», – зазначив директор з охорони праці та навколишнього середовища Північного ГЗК Орландо Мачадо Торрес.

«Пилоподавлення на Північному ГЗК вимагає дуже пильної уваги, оскільки поруч з підприємством розташовуні житлові квартали міста і сільськогосподарські землі. Цілеспрямовано вирішуючи екологічні проблеми, підприємство працює і над питаннями боротьби з пилом на хвостосховищі. Потрібно відзначити, що проведення експериментів з висадки зелених насаджень в межах хвостосховища стикається з певними труднощами. Вони пов’язані з високою мінералізацією технічної води, до складу якої входить значна частина підземних вод, що надходять з північної групи залізорудних шахт Кривбасу. Тому пошук ефективного способу боротьби з пилом, шляхом зрошення пилоутворючих площ різними сумішами, необхідно вітати і всіляко підтримувати. Будемо сподіватися, що такий комплексний підхід дасть свої позитивні результати у боротьбі з пилоутворенням», – підкреслив Йосип Маяков, еколог, представник ГС «Екологічна рада Криворіжжя».

Першоджерело:  1kr.ua