У цій виснажливій війні проти спільного ворога влада та бізнес мають об’єднуватися для наближення перемоги, збереження людського капіталу, зменшення обсягу економічних втрат.
З першого дня війни підприємства гірничо-металургійного комплексу гідно тримають економічний, гуманітарний, соціальний фронти. Скеровують мільйони гривень та готову продукцію на потреби захисників.
В умовах боротьби з окупантом гірничо-металургійний бізнес очікує від влади діалогу щодо економічного відновлення, співпраці та можливості бути почутими.
У жовтні Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України розробило проект постанови Уряду про затвердження “Порядку запровадження обов’язкових автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин”. Проектом акта пропонується зобов’язати підприємства впродовж наступних 5 років встановити автоматизовані системи контролю (АСК) викидів забруднюючих речовин.
Федерація металургів України закликає членів Кабінету міністрів України не погоджувати проект акта з низки причин.
1. Встановлення АСК не вплине на ріст ВВП, а лише потребуватиме від бізнесу капітальних видатків. Такі АСК коштуватимуть як приватним, так і державним підприємствам мільярди гривень.
Наразі український бізнес працює в режимі виживання, має на меті зберегти трудові колективи. Кожна необґрунтована стаття витрат може призвести до незворотних наслідків – закриття деяких підприємств, примноження безробіття в країні.
2. В умовах воєнного стану встановлення дороговартісного АСК на підприємствах, які знаходяться на лінії фронту і неодноразово потрапляли під обстріли, є небезпечним.
Будь-якої миті через “приліт” такі АСК можуть бути знищені.
3. Однією з причин встановлення АСК є пришвидшення євроінтеграційних процесів.
Водночас в умовах стрімкого росту зовнішнього боргу державі потрібно стимулювати ріст ВВП. На думку гірничо-металургійного бізнесу наразі доцільніше спрямовувати ресурси в обладнання та персонал, які у воєнний час дають змогу відновити та забезпечити ріст ВВП, а також допомагають виробництву продукції для військових.
4. Такі ініціативи, зокрема, не відповідають європейським директивам.
Проект постанови в її поточній редакції створює ризики для імплементації Директиви 2010/75/ЄС “Про промислові викиди (інтегрований підхід до запобігання забрудненню та його контролю)”.
Закликаємо владу повернутись до запровадження обов’язку встановлення АСК викидів забруднюючих речовин після завершення воєнного стану та стабілізації економічної ситуації в Україні.




