Позиція ФМУ щодо ситуації з “АрселорМіттал Кривий Ріг”

Учора Служба безпеки України (СБУ) вручила одному з топ-менеджерів підприємства “АрселорМіттал Кривий Ріг” повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення. У його будинку провели обшуки. 

СБУ звинувачує “АрселорМіттал Кривий Ріг” у неповній сплаті рентної плати за користування надрами у 2015-2019 роках. Правоохоронці повернулися до незакритої у жовтні 2020 року справи про несплату податків. Це викликає здивування усієї галузі.

Використовуваний “АрселорМіттал Кривий Ріг” метод нарахування ренти є загальноприйнятим, і цьому є цілком логічне пояснення. 

Руда це мінеральна сировина, що видобувається з надр, а концентрат кінцевий продукт гірничого виробництва. Корисною копалиною є саме залізна руда, а не результат переробки цієї сировини – залізорудний концентрат. Для оподаткування рентною платою, відповідно до чинної редакції Податкового Кодексу України, має використовуватись вартість видобутої залізної руди, а не залізорудного концентрату. Це цілком обґрунтована методика розрахунку.

Українські збагачувальні фабрики забезпечують глибоке збагачення залізної руди. В результаті концентрація магнетиту у продукті зростає з 20-30% до 65-67%. Це виходить за межі первинної переробки у розумінні законодавства, і саме тому концентрат не підпадає під оподаткування згідно з Податковим кодексом України.

Необґрунтований тиск на підприємства, які впродовж десятиліть забезпечують високооплачуваною роботою десятки тисяч громадян України, є найбільшими платниками податків та ключовими постачальниками валютної виручки в країну, вважаємо неприпустимим і таким, що знищує інвестиційну привабливість нашої держави.