Зростання тарифів для бізнесу на передачу та диспетчеризацію електрики може призвести до катастрофічних наслідків

Наприкінці вересня регулятор у сфері енергетики та комунальних послуг ухвалив проект рішення щодо підвищення тарифів на передачу (+15%) та диспетчеризацію (+273%) електроенергії з 1 грудня 2022 року. Введення в дію такого рішення означатиме збільшення видатків гірничо-металургійний комплексу на 4,5-5 млрд грн. Як наслідок виробництва можуть бути зупинені, а до трудових колективів застосовуватимуть скорочення.

Сьогодні на базі Федерації роботодавців України (ФРУ) відбулась зустріч представників хімічної, скляної, цементної, феросплавної, гірничо-металургійної галузей з народними депутатами України Дмитром Кисилевським і Мусою Магомедовим, членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Русланом Кайдашем.

“Наразі ми не маємо чіткого розуміння підстав для такого суттєвого збільшення тарифів. Зрозуміло, що зараз енергетики працюють на межі можливостей. Однак вже понад 7 місяців металурги і гірники не мають прибутків і працюють у збиток, аби зберегти трудові колективи. При цьому ГМК постійно допомагає захисникам в обороні держави, спрямовує чимало коштів та готової продукції на потреби фронту. Рішення про підняття тарифів загострить і без того катастрофічну ситуацію на підприємствах, які щосили намагаються зберегти кожне робоче місце. Крім зниження податкових надходжень від роботодавців слід очікувати, що звільнені працівники стануть додатковим тягарем для державного бюджету”, – зазначила Олена Колеснікова під час зустрічі.

Наразі гірничо-металургійний комплекс завантажений на 20% від довоєнних обсягів. Федерація металургів України неодноразово наголошувала на необхідності підтримки сфери під час війни. Критично важливим є відновлення морського експорту, зниження тарифів на перевезення експортних залізничних вантажів територією України, зниження вартості електроенергії та газу, перегляд ставок рентної плати за видобуток залізної руди та екологічних податків. 

На зустрічі представники роботодавців різних галузей запропонували:

  • надати економічне обґрунтування рішення підвищити тарифи на передачу та диспетчеризацію електроенергії з урахуванням балансу інтересів всіх учасників ринку;
  • не підвищувати тарифи для промисловців, якщо це призведе до скорочення виробництва;
  • розглянути можливість альтернативного фінансування (співфінансування) через залучення ресурсів західних партнерів;
  • провести зустріч на базі ФРУ з представниками енергетичних компаній та Уряду щодо пріоритезації відключення електрики на підприємствах, що мають безперервний цикл виробництва або працюють для оборонного забезпечення;
  • надати об’єктивну підтримку енергетичним компаніям задля їх стабільної роботи та швидкого відновлення.