Пропоновані законопроектом № 6171 зміни у питаннях соцстрахування створять додаткове навантаження на легальний бізнес – позиція ФМУ

У середу, 15 грудня 2021 року, на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів було розглянуто законопроект № 6171 та дві його альтернативні версії. 

Базовий законопроект змінює підходи до управління Фондом соціального страхування, а також пропонує нові правила оплати перших днів тимчасової непрацездатності. Після аналізу проекту документа Федерація металургів України дійшла висновку, що він створить додаткове фінансове навантаження на легальний бізнес та негативно вплине на роботу підприємств.

Так, проектом документа пропонується збільшити кількість перших днів тимчасової непрацездатності, які оплачуються роботодавцем, з 5 до 7. За попередніми розрахунками це означатиме близько 3-3,5 млрд гривень додаткових витрат бізнесу щорічно. Як наслідок, через збільшення необґрунтованих видатків, законсервується питання зростання рівня зарплат на підприємствах. Оскільки у фокусі законопроекту перебуватимуть легальні роботодавці, “тіньовий” бізнес отримає додаткові конкурентні переваги. 

Законопроект також змінює підходи в управлінні Фондом соціального страхування України. До повноважень правління Фонду тепер не входитимуть, зокрема, такі питання як затвердження бюджету Фонду, відчуження майна, призначення та звільнення керівників виконавчої дирекції та територіальних підрозділів Фонду. Усунення від питань управління Фондом роботодавців та профспілок означатиме концентрацію серед органів державної влади повноважень управління системою соціального страхування. Це порушить принципи ведення соціального діалогу та суперечитиме ратифікованим Україною конвенціям Міжнародної організації праці №35 та №102.

За результатами засідання Комітету усі три законопроекти рекомендовано включити до порядку денного сесії Верховної Ради України. 

Нагадаємо, що нещодавно відбувся з’їзд членів ФМУ.